Ako vybrať obuv ?

Prvým parametrom pri výbere je to, na aký účel chcete obuv použiť. Veď ani na ples nepôjdete v pracovnej obuvi a naopak do práce alebo záhrady si dáte určite niečo iné, ako lodičky od Gucciho.

Je rozdiel, či sa váš tréning bude odohrávať v teréne alebo na asfalte. Podľa toho by ste si mali vyberať správnu obuv, ak neuvažujete tak, ako poloprofesionálny alebo profesionálny športovci, ktorí majú obuvi hneď niekoľko, podľa druhu tréningu, povrchu a pod.

Na začiatku je potrebné zistiť, aký typ chodidla, došľapu máte. Môže to byť pronácia, supinácia alebo neutrálny došľap.

Je však namieste vysvetliť si pojmy.  
Pronácia a supinácia a uvidíte, že aj bez scannera sa dokážeme dopracovať k správnemu výberu vašej bežecke obuvi. ( pozri obrázok)

pronacia_supinacia

Pronácia je ak noha po dopade (členok) rotuje smerom dovnútra. Bežecká obuv tento stav eliminujú rôznymi technickými doplnkami. Často je to zosilnenie vnútornej časti podrážky. V podstate je to prirodzený ochranný mechanizmus nohy, ktorý vám umožňuje kontrolu pred nárazom. Avšak, prílišná pronácia môže naopak poškodiť vaše chodidlo a narušiť achillovu šľachu.

Supinácia je opak pronácie. Pohyb nohy s rotáciou po dopade smerom von. Bežecká obuv je prispôsobená zosilnením na vonkajšej strane. Takýto typ došľapu majú obvykle ľudia s vysokou klenbou.

Neutrálny došľap nohy je taký, ktorý začína na vonkajšej strany päty a ďalej pokračuje rovnomerne v osi na prednú časť nohy.

Pronácia aj supinácia sú pre nohy nežiaduce a je potrebné ich korigovať správnou obuvou.

Ako zistiť aký máte vy typ došľapu?
Zoberte si obnosenú obuv a skontrolujte, kde ju máte najviac schodenú. Nie je úplne podstatné schodenie na päte, ale skutočným ukazovateľom je ako máte schodenú podrážku v prednej časti obuvi. Ak je viac schodená  na vnútornej strane tak máte pronáciu chodidla, ak na vonkajšej strate, tak je to supinácia. V strede prednej časti označuje neutrálny typ.

Sumarizácia:
1,
Ak si kupujete len jeden pár obuvi, premyslite si, v akom teréne sa budete najčastejšie pohybovať a podľa toho si vyberajte typ do terénu alebo na asfalt ( existuje aj univerzálna obuv ). Do terénu sú tenisky upravované inak, podrážka ako aj spevnenie, či nepremokavosť sú dôležitou súčasťou, avšak rastie hmotnosť tenisky. Na asfalt sú to zase odľahčené modely so špeciálnymi podpornými prvkami pre vaše chodidlo a odpruženie, ktoré je dôležité pre správnu ochranu vašich kĺbov.

2,  Zistite typ svojho chodidla, došľapu. Pronácia, Neutrál alebo Supinácia.

3, Vyberte správnu veľkosť. Tú zistíte tak že si zmeráte dĺžku chodidla. Postavte sa naboso na papier a pätou sa oprite o stenu. Obkreslite vaše chodidlo a jeho dĺžku zmerajte v najdlhšom mieste. Opakujte meranie aj na druhej nohe. Pre výber veľkosti v tabuľke vyberte najväčši rozmer ku ktorému pripočítajte 5 mm. Vhodná doba na meranie je večer keď je vaša noha zvyčajne najväčšia .